AŞKSIN SEN

AŞKSIN SEN

19 Ekim 2010 Salı

19 EKİM- HİÇ BİR ŞEY SATIN ALMAMA GÜNÜ

Ajandama not aldım, bende bu günde adına yakışan duruma uyayım diye, ama nerede, ajandamın üst kısmında silik bir yazı halinde, kendi kendine amacını gerçekleştirememiş şekilde boynu bükük duruyor.

19 Ekim HİÇBİRŞEY ALMAMA GÜNÜ-Y-MÜŞ, ama ben unutup, bugün öncelikle Kuzey için baby city  kullan at önlük ( bu arada 25 adet=5,50 TL. ve kullanışlı )  ve muşamba önlük satın aldım daha sonra kendim için ,pelincede gördüğüm muffinlerden sonra, muffin kek kalıbı ve kekin üstünü süsleyeceğim yonca şeklinde şekerlemelerden aldım. İhtiyaca girer mi , hadi Kuzey için aldıklarım girsin ama kendim için aldıklarım- tabiki girmez, hamile olsam aşeriyorum derdim ama bugün muffin yemesem yada üstünü yoncalarla süslemesem ölmezdim-  ajandam da yazılı olan yazıyı gördükçe kendime kızmaya devam edeceğim ve 21 Ekim olsun ki ajandamın görünen bu sayfaları değişsin.

Kendilerini “Bilinçli Hippiler Topluluğu” diye adlandıran bir oluşum, 19 Ekim Salı günü için bir boykotu örgütlüyor.

Topluluğun manifestosu noktası virgülüne kadar şöyle; 

GDO’lu gıdalar, üçüncü köprü, kısır tohumlar, yetersiz gıda kontrolü, yenilenebilir enerjinin yetersiz arzı, yanlış sulama sistemleri, gıdamız üzerine oynanan oyunlar, enerji ihaleleri üzerine oynanan oyunlar, sansürlemeler, geri dönüşüm sistemlerinin yetersizliği, su kaynaklarımıza gerekli önemin verilmemesi ve aklınıza gelen diğer bütün problemler…


Madem seslerimiz duyulmuyor, sesimizi daha güçlü çıkarmamızın zamanı geldi.
Artık yeter! Bizler mezbahalık koyunlar değiliz.
Bizler tüketicileriz ve tüketiciler olarak güç ve kontrol bizdedir. Bu gücü daha iyi, daha yaşanılabilir, daha sürdürülebilir bir dünya talep etmek için kullanacağız, bu bizim en doğal hakkımız.
Kitleler olarak değil, bireyler olarak sesimizi duyuracağız. Sivil itaatsizliği kullanarak taleplerimizle piyasaya yön vereceğiz.

İhtiyaç dışı her türlü ürünü almayı reddediyoruz. ( Moda bahanesi ile satılmaya çalışılan yeni giysiler, yeni cep telefonları, yeni takılar,kanserojen içerikli kozmetik ürünleri, zararlı kimyasal temizlik ürünleri, katkı maddeli abur cuburlar, salam, sosis, sucuk gibi ürünler, sahte yoğurtlar, cola ve benzeri sağlıksız içecekler ve aklınıza gelen ihtiyaç dışı, genetiği değiştirilmiş, sağlığa zararlı bütün diğer ürünler…)
Dünya büyük bir uçurumun eşiğinde. Dünyanın bu uçurumdan yuvarlanmaması bizim elimizde. Evimizde su tasarrufu için su tasarruflu başlıklar kullanacağız. Sağlığımız ve enerji tasarrufu için merdiven kullanacağız. Küresel ısınmanın en büyük sebebi ve artık günümüzün endüstriyel üretim koşulları dolayısıyla pek çok hastalığa zemin hazırlayan bir gıda olduğu için et yemeyi azaltacağız. Temiz elektrik için imkân bulursak evlerimize güneş panelleri kuracağız. Bizi aptallaştıran ve subliminal yöntemlerle bilinçaltımıza mesajlar göndererek bizleri birer tüketim canavarına dönüştüren televizyonu izlemeyi bırakacağız.(Sizler için film, belgesel ve kitap tavsiyeleri hazırladık. Ayrıca sitemizde kitap takası yapabilirsiniz.) Geri dönüşüm yapacak, mahallemizde geri dönüşüm kumbaraları yoksa belediyelere bu kumbaraları oluşturması için dilekçeler yazacağız. Mümkünse balkonlarımızda kendi meyve sebzelerimizi yetiştireceğiz.
Yeni bir dünya kurmamızın zamanı çoktan geldi. Bu sayılanların hepsini bir defada yapamayabiliriz ama bir yerlerden başlamazsak her şey için çok geç kalabiliriz. Bu dünya hepimizin, öyleyse hepimiz bir şeyler yapmalıyız.
Bunun için 15 Ağustos 2010′da hiçbir şey almama günü ile bilinçli tüketiciliğe bir başlangıç yapmıştık.
Şimdi 19 Ekim 2010′da sesimizi duyurmak için hiçbir şey almama gününü tekrar edeceğiz.
İhtiyaçlarınızı bir gün öncesinden alma hilesi yok. Ekmeğinizi evde yapın, sigaranızı bir günlüğüne olsa da içmeyin. 19 Ekimde hiçbir şey satın almayacağız ve ertesinde de 15 Ağustosta başlamış olduğumuz bio ve yeşil ürün arzı yaratılana kadar mümkün olduğunca paramızı harcamama tepkimize devam edeceğiz.
Jiddu Krishnamurti’nin sözlerine kulak verin: “Bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz.”
İnternet sitesi:
http://bilinclihippiler.com/

2 yorum:

pelince dedi ki...

Hiç bir şey almadım gerçekten ;) ama evde çocuk varsa bu biraz daha zor...

paylaşım için teşekkürler..

Özden dedi ki...

Harika paylaşım için teşekkürler...
Özden&Can

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Related Posts with Thumbnails